Laikykitės pasirinkto tipo

Spalvos gali skatinti kokią nors nuotaiką, labiausiai tinkančią pastato tapatybei, paskirčiai ir stiliui. Tam, kad parinktos ir suderintos spalvos dar labiau tiktų ir būtų patrauklesnės, mes žengėme dar vieną žingsnį ir suskirstėme Colours of Nature atspalvius pagal jų chromatiškumą (atspalvio intensyvumą) ir šviesumą (atspalvio šviesumo lygį, lyginant su balta ir juoda spalvomis), išskirdami ir pavadindami 9 spalvų tipus.

Prie kiekvieno tipo pateikta informacija apie tai, kaip šias spalvas suvokia žmogus ir kokį jos sukuria įspūdį. Sumaniai derinant šiuos tipus pagal spalvų psichologijos taisykles, galima sustiprinti galutinį pastato įvaizdį ir sukurti spalvos bei fasado formos darnos pojūtį.

 

1. OFF-WHITE

Pačios neutraliausios ir šviesiausios viso spektro spalvos, sukuriančios erdvumo ir šviesumo pojūtį.

2. SOFT

Šiek tiek chomatiškesnės nei Off-White. Šios delikačios spalvos atrodo subtilios, švelnios, tylios ir santūrios.

3. FRESH

Šviežios spalvos, kurios atrodo svajingos, tačiau taip pat ir ryškios, aiškios ir džiaugsmingos.

4. VITAL

Didžiausio chromatiškumo spalvos yra pačios ryškiausios ir labiausiai stimuliuojančios iš viso spektro.

5. LIGHT BASIC

Having little chroma and grey these colours appear peacefull and sensible.

6. BASIC

Mažo chromatiškumo ir vidutinio pilkumo spalvos sukuria rafinuotą ir atpalaiduojančią atmosferą.

7. NATURAL

Raminamai veikiančios vidutinio chromatiškumo ir pilkumo spalvos.

8. DARK

Labai didelio pilkumo lygio ir mažo chromatiškumo spalvos yra formalios ir suteikia paslaptingumo pojūtį.

9. DEEP

Dėl didelio chromatiškumo ir pilkumo lygio, šios spalvos yra gilios ir sodrios, suteikia nuoširdų, raminantį jausmą.

Lentelėje supaprastintai pateikti 9 spalvų tipai chromatiškumo ir šviesumo skalėse, kad būtų aiškesnis jų tarpusavio išdėstymas ir skirtumai.

Combining types suggestions

Spalvų kombinacijos stimuliuoja labiau, kai didėja jų kontrastas. To galima pasiekti sudarant chromatiškumo, pilkumo (šviesumo) arba jų abiejų derinio kontrastą. Kiekvieną iš šių kontrastų galima sukelti skirtingais būdais. Brošiūroje pateikiami tik keli pavyzdžiai, kurie neapibrėžia kiekvienos galimybės.

CHROMATIŠKUMO KONTRASTO PAVYZDYS: OFF WHITE – SOFT – FRESH – VITAL

Šių tipų spalvinis sodrumas didėja, tačiau labai mažas pilkumo poveikis. Off-White spalvos yra neutralios ir šviesios, o Vitals siekia patraukti akį ir stimuliuoja. Jas derindami pasieksite didžiausio chromatinio kontrasto.


PILKUMO LYGIO KONTRASTO PAVYZDYS: OFF WHITE – LIGHT BASIC – BASIC – DARK

Šių tipų chromatiškumas yra (beveik) vienodas, tačiau didėja pilkumo lygis. Dark pilkumo lygis yra didžiausias, suteikiantis daugiausiai „svorio“. Pasinaudojant pilkumo lygio variacija galima sukurti spalvų kontrastus. Didžiausias pilkumo lygio kontrastas yra tarp Off-white ir Dark spalvų.


KOMBINUOTO KONTASTO PAVYZDYS: OFF WHITE – NATURAL – DEEP

Natural ir Deep spalvų chromatiškumas ir pilkumo lygis yra subalansuotas. Jų derinimas su Off-white spalvomis sukuria didelį chromatiškumą ir pilkumo lygio kontrastą. Dar vienas abiejų kontrastų pavyzdys yra, pvz., Vital – Basic derinys, Off-white – Deep – Fresh derinys, Light basic – Fresh – Dark derinys ir Off-white – Basic – Vital derinys.


Stiliaus patarimai

Vienam pastatui derinkite ne daugiau kaip 3 tipus. Pasistenkite šalia nenaudoti to paties tipo spalvų – tarp jų geriau įterpti kitą tipą. Spalvų derinimas yra tik vienas iš veiksnių, darančių įtaką galutiniam fasado kuriamam įspūdžiui. Kitos įtakos yra: proporcijos, nudažyto paviršiaus tūris, medžiagos, matmenys, ir dar daug daugiau.